KJPC_Odc_3-01-01

Kultura jako pasmo cierpień: praca gówno warta wg Davida Graebera

W kolejnym odcinku podcastu „Kultura jako pasmo cierpień” Jacek Kozłowski rozmawia z filozofem Mikołajem Ratajczakiem o książce Davida Graebera „Bullshit Jobs. A Theory” (czyli w tłumaczeniu Mikołaja Denderskiego dla Wydawnictwa Krytyka Polityczna: „Praca bez sensu. Teoria”, a według rozmówców: „Praca gówno warta. Teoria”).

Mikołaj Ratajczak przekonuje, że: „Współczucie nie jest najlepszym afektem politycznym. Solidarność jest dobrym afektem politycznym”, a naszym „celem powinno być odtowarowienie pracy. Albo nawet szerzej: odtowarowienie życia. [...] Jeśli chcemy tylko żyć i po prostu cieszyć się życiem, mamy do tego, kurna, święte prawo”. Ma też nadzieję, „że klasyczna koncepcja Rousseau, by jeść bogatych, będzie miała renesans we współczesnym świecie. Bardzo to ekologiczna koncepcja swoją drogą”.

Jest to też audycja o tym, że oglądając seriale, uwielbiamy współczuć prezesom wielkich firm i królowej brytyjskiej, czyli współczuć tym bardzo biednym bogatym, a więc o wyższości „Dynastii” nad „Sukcesją”; o teologii ekonomicznej, czyli związkach dogmatu Trójcy Świętej z koncepcją samonapędzającego się rynku i o profesorze Balcerowiczu potrącającym na rowerze leniwych studentów.

 

Wstyd nasz codzienny
27 lutego 2021

Wstyd nasz codzienny

Siła wstydu dla nikogo nie powinna być abstrakcyjna – jest on naszym doświadczeniem. Dlatego nie sam tytułowy afekt stanowi o wymowie przedstawienia.
Pop o kochaniu
25 lutego 2021

Pop o kochaniu

To książka dla wszystkich „osób, które chcą być kochane”. Kochanie jest powszechne i demokratyczne – ale właśnie może zbyt powszechne, a zarazem zbyt indywidualne, by uważać, że można nadać ten sam komunikat do wszystkich, nikogo przy tym nie krzywdząc...