Czas Kultury 6/2007 (141)
15,00

Zwierzęta nas cieszą, jednak sposoby organizacji tej przyjemności budzą mieszane uczucia. Najbardziej oswojonymi przez naszą kulturę miejscami dla zwierząt stały się salony, kolekcje, ogrody i sielskie zagrody – pisze Gabriela Świtek, w tekście otwierającym numer 6/2007 „Czasu Kultury”.

Maja Kostecka opowiada, jak zoo edukuje najmłodszych zwiedzających, natomiast Anna Wieczorkiewicz przypomina historię Ota Bengi – ludzkiego okazu – atrakcji nowojorskiego zoo sprzed stu lat. O największym zwierzęcym sukcesie komercyjnym, czyli niedźwiadku Knucie, z Berlina donosi Joanna Mieszko-Wiórkiewicz, a postkolonialne kulisy australijskiego zoo odsłania Teresa Podemska-Abt. Historyczną perspektywę reprezentacji i prezentacji zwierząt w sztuce Magdalena Korcz opisuje w zmieniającej się perspektywie od antropocentryzmu, przez darwinizm, do głębokiej świadomości ekologicznej. Justyna Knieć udowadnia, że pragnienie kontaktu z zabójczymi bestiami, takimi jak rekiny czy ryjówki, jest nieodparte i z powodzeniem realizuje się w kinie. O menażeriach Dominika Lejmana, które ożywają w szpitalnych wnętrzach pisze Marek Wasilewski.

Ponadto w numerze: prezentacja twórczości lidera grupy KOT, Wojciecha Bąkowskiego, wraz z dołączoną płytą CD tego zespołu. Znaleźć można też relacje z wystaw Tomasza Ciecierskiego w Poznaniu oraz Moniki Sosnowskiej w Edynburgu, obszerny dział recenzji oraz felieton Agaty Araszkiewicz.

Spis treści

ZO/Opozycje

4. Gabriela Świtek. Dział zwierząt
16. Maja Kostecka. Wycieczka od zoo
24. Anna Wieczorkiewicz. Ludzki okaz na czterech scenach
37. Joanna Mieszko-Wiórkiewicz. Drang nach Knut
42. Teresa Podemska-Abt. Kangur w potrzasku. Postkolonialne kulisy australijskiego zoo
50. Magdalena Korcz. Po cóż patrzeć na zwierzęta? Artystyczne strategie animalistyki
56. Justyna Knieć. Zabójcze ryjówki w odwrocie, czyli dlaczego nie straszy nas monster movie?
65. Marek Wasilewski. Flaming w szpitalu klinicznym

Poezja

72. Joanna Dziwak. Bravo girl 2 / Długa przerwa / Flegma / Wietrzenie / Najmniejszy koniec świata
75. Wojciech Bąkowski. wszystkie straszne rzeczy / ojciec / ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej / rzeczy niedostępne
78. Wojciech Bąkowski. Mutant

Proza

84. Adam Poprawa. Przednocna kawa

Wydarzenia

91. Sebastian Cichocki. Instrukcje dla początkujących, czyli pytania, które zadałbym sobie, nie wiedząc, czym jest manual, i odpowiedzi, których mógłbym sobie udzielić (manual CC. Gry dla początkujących i zaawansowanych, Kronika, Bytom 15–30.09.2007)
100. Izabela Kopania. Depresja w Białymstoku  (Depresja, Galeria Arsenał, Białystok 21.09. – 4.11.2007)
112. Marek Wasilewski. Ciecierski w Poznaniu (Tomasz Ciecierski, Obrazy i prace na papierze 1972–2007, Muzeum Narodowe w Poznaniu, 27.04. – 10.06.2007)
116. Tekla Woźniak. Czarna guma i oczekiwanie na manifest (Monika Sosnowska, Display, Talbot Rice Gallery, The University of Edinburgh, Old College, South Bridge, Szkocja, Edynburg 27.10. – 8.12.2007)
121. Magdalena Komborska. Poszukiwanie miejsca (We came from beyond, Galeria Starter, Poznań 15–23.11.2007)
125. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość… Z reżyserką Mártą Mészáros rozmawiają Agnieszka Kulig i Justyna Knieć (Przeszłość w kinie Europy Środkowej i Wschodniej po roku 1989, Poznań 8–10.11.2007)

Recenzje i omówienia

128. Waldemar Kuligowski. Młodzi obok: Rosja i jej nowoplemiona  (Viktor Tarnavskyi, Dzieci swoich czasów. Ruchy młodzieżowe w Rosji a zmiany kulturowe po upadku ZSSR)
130. Michał Larek. Zadura jako krytyk (Bohdan Zadura, Szkice, recenzje, felietony, tom I i II)
134. Wojciech Hamerski. Tego się nie da wyleczyć (Marek Świerczek, Bestia)
136. Krzysztof Hoffmann. …jak robotnicy ziemni na skraju wiejskiej drogi… (Pierre Péju, Śmiech ogra, przekład Magdalena Pluta)
139. Karol Maliszewski. Słoneczne obrazki z Północy (Grzegorz Wróblewski, Noc w obozie Corteza)
140. Elżbieta Winiecka. Zwycięstwo literatury (Jerzy Pilch, Pociąg do życia wiecznego)
142. Lothar Quinkenstein. Rozjaśniająca rozmowa z samym sobą i z innymi (Jean Améry, Poza winą i karą. Próby przełamania podjęte przez złamanego, przekład Ryszard Turczyn)
146. Natalia Bloch. Pakistanu nie odkrył (Max Cegielski, Pijani Bogiem)

Pamiętanie Peerelu

149. Pamiętanie Peerelu. Z Anką Grupińską i Joanną Wawrzyniak rozmawia Marta Cobel-Tokarska

Felieton

154. Agata Araszkiewicz. Zwierz-am się, więc jestem