Śpiewacy norymberscy

Richard Wagner, „Śpiewacy norymberscy"
spektakle 19., 26.01.2019
Poznań, Teatr Wielki Opera w Poznaniu

 

Premiera „Śpiewaków norymberskich” w marcu 2018 roku była jednym z największych wydarzeń sezonu w Teatrze Wielkim Operze im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Warto podkreślić, że nie była ona wystawiania w Polsce od ponad stu lat. Reżyserem poznańskiej realizacji jest Michael Sturm współpracujący z teatrem we Fryburgu, a scenografię i kostiumy stworzył austriacki artysta Matthias Engelmann. Realizatorzy zabierają widzów w psychologiczną podróż do umysłu artysty, aby pokazać mechanizmy, a co najważniejsze, jednoczący wymiar sztuki i siłę działania ponad podziałami. W roli Hansa Sachsa wystąpi znakomity bas Frank van Hove, a orkiestrę poprowadzi maestro Gabriel Chmura.

 

 

„Śpiewacy  norymberscy” to jedyna komedia w dorobku wielkiego niemieckiego kompozytora. To także jedyny utwór, w którym Wagner zrezygnował z mitologii, zamiast tego stworzył historię o młodym człowieku, który by zdobyć rękę ukochanej musi zwyciężyć w konkursie śpiewaczym. Prócz błahej fabuły, autor snuje tu jednak także poważną refleksję o istocie i znaczeniu sztuki, wzywa do szukania swojej tożsamości poprzez sztukę i wskazuje na jej jednoczącą siłę. Sztuka, jak wyjaśnia Sachs Walterowi, musi być nowatorska, ale żeby taką była, musi czerpać z dorobku mistrzów, musi być wierna duchowi rządzących nią reguł. Autorem libretta jest kompozytor, a prapremiera opery miała miejsce w Królewskiej Operze w Monachium 21 czerwca 1868 roku. Każda produkcja wagnerowska to wielkie wyzwanie dla teatru, realizatorów i śpiewaków. Duże nakłady finansowe, trudne i długie partie wokalne, wielki chór, ogromna oprawa to tylko niektóre czynniki, które zniechęcają teatry do regularnego wystawiania dzieł Wagnera. Opera w Poznaniu mimo wszystko zdecydowała się na wyprodukowanie „Śpiewaków norymberskich” – najdłuższej  z oper Wagnera. W ciągu pięciogodzinnego spektaklu na scenie pojawi się ponad 100 artystów: solistów, chórzystów, tancerzy i statystów. Z dużym rozmachem zaprojektowana została scenografia. Na kostiumy zużyto ponad 1000 metrów materiału i wykonano 30 specjalnych masek.

Wagner był przez wiele lat wielkim nieobecnym na polskich scenach. Przyczyniły się do tego uprzedzenia w stosunku do kompozytora kojarzonego z germańską agresją. Nie pomagał także stereotyp, wedle którego muzyka Wagnera jest mało przystępna, czy wręcz trudna. W efekcie nie ma dziś u nas dobrze wyszkolonych głosów do śpiewania Wagnera, nie ma też reżyserów, którzy podjęliby się inscenizacji jego oper i dramatów muzycznych. Produkcje takie powierza się zwykle zagranicznym reżyserom i śpiewakom. Na szczęście ta sytuacja powoli się zmienia i Wagner powraca co jakiś czas na polskie sceny operowe za każdym razem budząc wielkie poruszenie i zainteresowanie.

 

Wydarzenie na stronie Opery

Pozostałe wydarzenia